Bunkrowa Gwardia
   STRONA GŁÓWNA
Maj 26 2020 09:12:14   
Nawigacja

STRONA GŁÓWNA

O BUNKROWEJ GWARDI

NOWE WYDARZENIA

ARTYKUŁY

WYPRAWY, ZLOTY

MAPY

FORUM

KONTAKT


REGULAMIN

PODOBNE

KSIĘGA GOŚCI

 NOWE WYDARZENIA

06 Lipca 2012
Szukają masowych grobów z drugiej wojny
Dziś w lesie między Pszczewem i Polickiem rozpoczęły się poszukiwania masowych grobów niemieckich cywili i żołnierzy, którzy zginęli w tym miejscu w nocy z 29 na 30 stycznia 1945 r.

28 Czerwca 2012
Bunkry MRU: Rowerowy rajd w podziemiach
Rowerowe wycieczki po podziemiach poniemieckich bunkrów to jedna z propozycji pracowników trasy turystycznej w Boryszynie koło Lubrzy...

22 Czerwca 2012
Niebezpieczne znalezisko w rejonie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
W środę o godz. 8:00 policjanci w Międzyrzeczu otrzymali informację, że na terenie MRU w Pniewie znaleziono przedmioty, które bardzo przypominają pociski. Wykonywano tam prace konserwacyjne.

20 Czerwca 2012
Saperzy rozbrajali Jezioro Lipie. Z wody wyciągnęli pociski
Około 11.00 nurkowie ze specjalnej grupy sapersko-minerskiej marynarki wojennej ze Świnoujścia wyciągnęli z dna jeziora Lipie trzy granaty moździerzowe.

18 Czerwca 2012
W bunkrach koło Międzyrzecza szykują się na szturm kibiców
Przewodnicy z trasy turystycznej w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie czekają na zagranicznych turystów, którzy przyjadą do nas na mistrzostwa Euro 2012.

09 Czerwca 2012
Niebezpieczne znalezisko w lesie
W lesie koło miejscowości Struga (gm. Bytnica) jeden z mieszkańców miejscowości Chyże znalazł trzy pociski moździerzowe z okresu II Wojny Światowej.

06 Czerwca 2012
Zabezpieczono pocisk artyleryjski. Ważył 200 kg!
Policjanci ze Słubic zabezpieczyli pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny światowej. Na niebezpieczne znalezisko przypadkowo natknął się mieszkaniec Górzycy, który powiadomił o wszystkim policję.

03 Czerwca 2012
W bloku koszarowym jednak coś się dzieje!
Już prawie dwa lata nic się nie dzieje przy częściowo odkopanym XIX-wiecznym bloku koszarowym przy ul. Szkolnej w Głogowie
- My ciężko pracujemy - uspokaja Leszek Lenarczyk.

25 Marca 2012
Zielonogórzanin znalazł granat w ogródku
Mieszkaniec Zielonej Góry w związku z wiosenną pogodą postanowił skopać ogródek. W trakcie robót wykopał... granat. Straż pożarna i policja natychmiast udały się na miejsce.

22 Marca 2012
Co dalej z muzeum bunkrów?
Radni opozycji z Międzyrzecza domagają się likwidacji muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie. Zdaniem burmistrza, obecny status jest korzystny dla placówki. Pracownicy zaznaczają, że bunkry to turystyczny przebój regionu.

19 Marca 2012
Ziemia odkryła makabryczną tajemnicę
Szczątki 30 żołnierzy niemieckich i dwóch kobiet odkopano dziś w bezimiennej mogile na cmentarzu w Lutolu Suchym koło Trzciela.

15 Marca 2012
Ile muzeum bunkrów zarabia na reklamie?
Na szkołach w Międzyrzeczu oraz należących do miasta obiektach sportowych i w muzeum bunkrów wiszą reklamy prywatnych firm. Podczas ostatniej sesji radny Daniel Gądek zapytał, ile na tym zarabiają administratorzy. Ustaliliśmy, że wpływy są niewielkie.

13 Marca 2012
Odkopują podziemne tajemnice
Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, skupiający zapaleńców, zamierza odrestaurować poniemieckie schrony. Działacze, przeważnie młodzi ludzie, co weekend walczą z rdzą, podchodzącą wodą i pleśnią w podziemnych pomieszczeniach..

10 Marca 2012
Targi w Berlinie. Lubuskie kusi turystów fortyfikacjami
Przebojem naszego stoiska na Międzynarodowych Targach Turystycznych jest Międzyrzecki Rejon Umocniony. A regionalną specjalnością ma stać się turystyka... militarna. Ale gości kusimy też kulturą i gastronomią.

09 Marca 2012
Bunkry MRU: Te szkła są na wagę złota
Unikalny eksponat kilkadziesiąt lat przeleżał w szkolnej szafie jako pomoc naukowa. Jeden z licealistów rozpoznał w nim peryskop z bunkrów, dzięki czemu trafił do muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza.

04 Marca 2012
Wielka wojna o bunkry trwa
Gmina wystawiła bunkry na sprzedaż, bo nie stać jej na zainwestowanie w obiekt. Decyzja wzbudza emocje wśród przewodników. - Nie zabijajmy kury, która znosi złote jajka. Osoba prywatna się nie sprawdzi - wieszczy Sławomir Łucki.

02 Marca 2012
Remont na poddaszu z niespodzianką
O tym, że pamiątki z okresu II wojny światowej można znaleźć w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie przekonała się niedawno jedna z mieszkanek gminy Skąpe.

18 Luty 2012
Wójt Lubrzy: Bunkry pilnie wydzierżawię
Gmina Lubrza chce wydzierżawić Pętlę Boryszyńską. - Nie stać nas na jej prowadzenie - tłumaczy wójt i szuka chętnych, którzy zechcą wydzierżawić poniemieckie bunkry.

11 Luty 2012
Nasze bunkry to turystyczny przebój
Najnowszym nabytkiem muzeum bunkrów i nietoperzy w Pniewie jest niemiecka wartownia z okresu drugiej wojny światowej. Kolejnym eksponatem ma być lekki schron bojowy. Tzw. tobruk.

10 Luty 2012
Niebezpieczne znalezisko
Mieszkaniec powiatu świebodzińskiego w zakupionym miale węglowym znalazł granat moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. Znalezisko stanowiło zagrożenie dla ludzkiego życia.

28 Styczeń 2012
Rajd Karabanowa – szlakiem radzieckich pancerniaków
Przejazd z Pniewa do Wysokiej rozpocznie w niedzielę, 29 stycznia, doroczny Rajd Karabanowa. W programie prelekcje, darmowe zwiedzanie bunkra i rajd samochodowy do Skwierzyny, który zakończy grochówka pod ratuszem.

15 Styczeń 2012
Znowu przełamią bunkry. Rajd szlakiem Karabanowa
Ruszyły przygotowania do dorocznego Rajdu Karabanowa. Impreza odbędzie się 29 stycznia. Od kilku lat upamiętnia przełamanie przez radzieckich czołgistów głównego odcinka bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie pod Międzyrzeczem.

15 Styczeń 2012
Zaskakujące wyniki badań. Więcej nietoperzy w bunkrach koło Międzyrzecza
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zimuje o kilka tysięcy więcej nietoperzy, niż przed rokiem. Wczoraj rachowali je przyrodnicy z kilku krajów. Teraz analizują zebrane dane. Ostateczne wyniki będą znane wieczorem.

12 Styczeń 2012
Będą rachować nietoperze zimujące w bunkrach
Od soboty do poniedziałku naukowcy z kilku państw będą liczyć gacki i mopki hibernujące w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

03 Grudzień 2011
Bunkier trafi do muzeum?
Po artykule w "GL” o przymiarkach drogowców do przeniesienia schronu bojowego spod Skwierzyny zgłosili się do nas pracownicy muzeum w Pniewie pod Międzyrzeczem. Są zainteresowani przewiezieniem bunkra do ich muzeum.

24 Listopad 2011
Zagłada atomowej bazy koło Sulęcina
Prawie 200 tys. zł wydano na wyburzenie dawnych magazynów jądrowych nad jez. Buszno koło Sulęcina. Dwa największe schrony jednak ocalały i może za kilka lat będą filarem turystyki w naszym regionie. Ruch należy teraz do leśników i władz gminy.

21 Listopad 2011
Drogowcy przeniosą schron z czasów II Wojny Światowej
Bunkier koło Trzebiszewa miał bronić wschodniej granicy III Rzeszy. Teraz blokuje budowę trasy S3. Dlatego drogowcy chcą go przesunąć. Przeniesienie żelbetowego kolosa będzie pierwszą taką operacją w naszym regionie.

06 Listopad 2011
Stąd mogła przyjść zagłada. Skład atomowy koło Sulęcina
Radziecki skład atomowy nad jeziorem Buszno to najbardziej tajemnicze miejsce w regionie. Mógł być atrakcją turystyczną i konkurować z międzyrzeckimi bunkrami. Ale już nie będzie, bo właśnie się kończy wyburzanie schronów.

03 Listopad 2011
Międzyrzeckie bunkry są już zabytkiem
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zostały wpisane do rejestru zabytków. Tylko na tym zyskają zapewniają przewodnicy.

12 Październik 2011
Bunkry są i dla gacków i dla turystów
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego to ewenement w skali Europy. Rozmawiali o nich uczestnicy konferencji, która odbyła się w muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem.

28 Września 2011
Bunkry doczekały się własnej waluty
W muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza turyści mogą nabyć okolicznościowe żetony promujące bunkry i ich skrzydlatych lokatorów.

15 Września 2011
Jezioro poszło do cywila
Wśród mieszkańców Kęszycy Leśnej krążą legendy o skarbach ukrytych w jeziorze przez Niemców i Rosjan. W czasie czyszczenia jego dna nurkowie natrafili tylko na kilka rowerów i aparaturę do pędzenia bimbru

15 Września 2011
Odkrycie w gubińskiej farze
Odkrycie w gubińskiej farze - W miejscu gdzie stoją dziś ruiny kościoła farnego, 700 lat temu stał kościół romański. Ale po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto, rozebrano go. Zostały tylko fragmenty. Starą świątynię zastąpiła gotycka. Ich fragmenty odkryto teraz – podczas prac remontowych zabezpieczających więżę. Kościół farny w Gubinie kryje wiele tajemnic i wciąż zaskakuje mieszkańców. Od czasów II wojny światowej, kiedy to świątynie została zrujnowana, nic się w niej nie działo. Z każdym rokiem niszczała, choć bywała zabezpieczana jako trwała ruina. Od kilku lat – w miarę zdobywania funduszy – jest sukcesywnie remontowana. Do tej pory największym wydarzeniem, oprócz zabezpieczenia murów i wywieziona wielu ton gruzu z wnętrza obiektu, była dobudowa brakujące na szczycie wieżyczki z kopułą. By to zrobić trzeba było ściągać specjalistyczny sprzęt z Niemiec.

07 Września 2011
Masakra w rezerwacie nietoperzy umorzona
Prokuratura w Międzyrzeczu zamknęła śledztwo w sprawie rzezi nietoperzy w ich rezerwacie w poniemieckich bunkrach. Śledczym nie udało się ustalić sprawców.

07 Września 2011
Najechali na granat z II wojny światowej
Dziś rano maszyna czyszcząca pobocze drogi koło Bledzewa najechała na granat. Drogowcy mogę mówić o cudzie. Nie doszło do eksplozji, choć stalowe piły maszyny przejechały po niewybuchu i wyrzuciły go na bok.

05 Września 2011
Niewybuchy przy szkole podstawowej w Lublinie.
W wykopie, kilka metrów od budynku szkoły podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków w Lublinie, budowlańcy natrafili na pięć niewybuchów. Ewakuowano około 500 dzieci. Wychodziły w ciapach, zostawiając w szkole buty, ubrania i książki.

01 Września 2011
Kolejne niebezpieczne "pamiątki" z okresu drugiej wojny
W piątek saperzy wywieźli i zdetonowali granat ręczny oraz pociski odnalezione koło wsi Szarcz. Natknął się na nie mężczyzna, który zawiadomił policję po przeczytaniu w "Gazecie Lubuskiej informacji o granatach wyłowionych z jez. Chycina.

01 Września 2011
Czy forteca legnie w gruzach?
Konserwator zabytków i muzealnicy biją na alarm. Średniowieczny zamek w Międzyrzeczu obraca się w ruinę. Władze powiatu nie mają pieniędzy na remont. Miasto raczej im nie pomoże, bo - jak twierdzą w ratuszu - musi inwestować w poniemieckie bunkry w Pniewie.

01 Września 2011
Kanały MRU. Z pagajami pod obrotowym mostem
Lasy wokół Lubrzy i Międzyrzecza przecina gęsta sieć kanałów. Mają militarny rodowód. Niemcy wybudowali je w latach 30. minionego wieku przed pasem umocnień, które miały bronić III Rzeszę przed atakiem ze wschodu.

30 Śierpien 2011
Poniemieckie fortyfikacje w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy zostaną wpisane do rejestru zabytków.
Poniemieckie fortyfikacje w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy zostaną wpisane do rejestru zabytków.

19 Śierpien 2011
Płetwonurkowie wyłowili z jeziora Niesłysz fragmenty pocisków rakietowych
Z jeziora Niesłysz płetwonurkowie z grupy nurków-minerów ze Świnoujścia wyłowili dwa elementy miotające od rakiet. Teraz zostaną one zniszczone na poligonie w pobliżu Krosna Odrzańskiego.

09 Śierpien 2011
W reklamówce nieśli dwa pociski artyleryjskie.
Stało się to w Słubicach. Policjanci dostali zgłoszenie, że dwóch mężczyzn przenosi w reklamówce pociski artyleryjskie.

05 Śierpien 2011
Nagła zmiana decyzji. Zasypią bunkier na pl. Zbawiciela
- Po wielu analizach i konsultacjach z innymi instytucjami podjęliśmy decyzję w sprawie schronu bojowego typu Ringstand 58c odnalezionego podczas modernizacji torowiska na placu Zbawiciela – mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

05 Śierpien 2011
Na tropie atomowych głowic z "Bunkrem"
W połowie lat 80, w tajnych bazach na terenie Polski Związek Radziecki przechowywał 178 ładunków jądrowych gotowych do użycia. Tajne bazy w naszym kraju rozlokowane były w czterech ściśle strzeżonych miejscach. Jedna z nich, baza w Podborsku koło Białogardu zachowała się w nienaruszonym stanie.

26 Lipiec 2011
Deszcze nie wadzą międzyrzeckim bunkrom
Mimo niesprzyjającej aury i zastoju w turystyce, przewodnicy z trasy w podziemiach poniemieckich fortyfikacji koło wsi Pniewo w gminie Międzyrzecz mają pełne ręce roboty. W niektóre dni oprowadzają tam nawet po 500 osób...

21 Lipiec 2011
Niecodzienna przeprowadzka
Od czwartkowego wieczoru, 21 lipca, Skansen Rzeki Pilicy ma nowy eksponat. Wielki i ciężki, bo ważący ponad 31 ton. Nowy skansenowy obiekt, to betonowy bunkier z czasów wojny, przywieziony spod sulejowskiego Włodzimierzowa. Tkwił tam w ziemi od lata 1944 r., kiedy to Niemcy rękoma polskich przymusowych robotników, przewidując ofensywę Armii Czerwonej na gwałt szykowali linię obrony wzdłuż rzeki Pilicy. Umocnienia różnego rodzaju ciągnęły się od rejonu Sulejowa po Inowłódz.

20 Lipiec 2011
Zabytkowe bunkry są bezpieczne
Kilka dni temu Biuro Prasowe UM przedstawiło raport z budowy Średnicówki, informując jednocześnie o kolejnych zaplanowanych na listopad pracach. Znalazł się tam zapis o rozbiórce bunkrów, który wzbudził niepokój jednego z naszych czytelników.

15 Lipiec 2011
Zarzuty za trzymanie w piwnicy niewypałów
23-letni mieszkaniec Częstochowy składował w piwnicy częstochowskiej kamienicy 14 pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Dzisiaj usłyszał zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla wielu osób.

10 Lipiec 2011
Tona niewypałów w podmieleckich lasach...
Bomby lotnicze i pociski artyleryjskie znaleźli w środę policjanci w podmieleckich lasach. To już trzecia w tym roku akcja oczyszczania lasów z niewypałów.

1 Lipiec 2011
Bunkier Hitlera na Ukrainie może propagować nazizm...
Plany przekształcenia w muzeum pozostałości po hitlerowskim kompleksie bunkrów "Wilkołak" ("Wehrwolf") w pobliżu Winnicy, na środkowej Ukrainie, wywołują obawy, że obiekt stanie się ośrodkiem propagandy nazistowskiej - pisze piątkowy "Times".

25 Maj 2011
Strażacy uratowali wycieńczonego łosia...
Ważący około 200 kg łoś wpadł do betonowego zbiornika w lesie koło Boryszyna. Zwierzak został uśpiony przez weterynarza, potem strażacy i leśnicy wyciągnęli go z pułapki. W zbiorniku zginął jednak inny łoś...

13 Maj 2011
Ludzie wykupują bunkry przed końcem świata
Okazuje się, że na końcu świata można nieźle zarobić. Internet pełen jest różnego rodzaju ofert, które gwarantują nam, że za odpowiednio wysoką opłatą przetrwamy apokalipsę...

14 Grudzień 2010
Ktoś zniszczył kamery przyrodników badających nietoperze w MRU
Kamery miały rejestrować kuny, które mogą stanowić zagrożenie dla nietoperzy zimujących w bunkrach koło Międzyrzecza. Ktoś je zniszczył i ukradł tzw. karty pamięci z zapisanymi na nich filmami. Czy to kolejna odsłona narastającego konfliktu między przyrodnikami i miłośnikami fortyfikacji?

13 Grudzień 2010
Na trasie turystycznej w bunkrach odnaleziono granaty.
Pociski moździerzowe leżały przy muzeum z eksponatami z czasów II wojny. Dziś wywieźli je saperzy z Krosna Odrzańskiego...

13 Grudzień 2010
Przy drodze koło Międzyrzecza leżał granat moździerzowy.
Pocisk z czasów II wojny znaleziono w lesie przy drodze 137 koło wsi Pieski. Przed południem wywieźli go saperzy z Krosna Odrzańskiego...

17 Listopada 2010
Międzyrzeckie bunkry zostaną przekształcone w muzeum.
Trasa turystyczna w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego koło wsi Pniewo w zostanie przekształcona w muzeum. - Obiekty i turyści tylko na tym zyskają - zapewnia Tomasz Błochowicz, który kieruje trasą...

13 Listopada 2010
Będzie kolejna atrakcja dla miłośników bunkrów
Ponad 30 pasjonatów fortyfikacji odkopało jedno ze skrzydeł głównego wjazdu do labiryntu podziemnych korytarzy łączących obiekty MRU. W przyszłym roku ma tam powstać sezonowa trasa turystyczna...
13 Listopada 2010

13 Września 2010
Stare drzewo rośnie sobie w lesie z pamiątką po drugiej wojnie światowej
W lasach Nadleśnictwa Głogów wciąż można znaleźć pamiątki z okresu II wojny światowej. Są to nie tylko resztki fortyfikacji wzdłuż Odry, takie jak dobrze zachowane bunkry w Leśnictwie Zabornia...

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

ModeratoR
10/05/2017 12:06
Ale z racji, że kolega Wrona nie zmienił hasła można ruszyć na nowo smiley

Punks_bunkier
10/05/2017 11:53
Cóż. Ekipa się rozeszła, ja całkiem o stronie zapomniałam. smiley

jasmar
29/04/2017 03:45
Kurcze ale posucha tutaj , od tylu lat...

KrzysztofW74
18/10/2015 21:36
Dajcie znać Te bunkry bardzo mnie irytóją.Dlaczego Niemcy je wysadzili a reszta stoi i jest dostępna. Co myślicie otym

KrzysztofW74
18/10/2015 21:33
Siema ktoś działa?? Czy ktoś miałby ochotę oczyścić trochę bunkry na Lisiej Górze

jasmar
08/06/2014 10:31
ja czasem zaglądam

ModeratoR
16/03/2014 19:59
Witam Witam ktoś tu jeszcze zagląda bo jakaś cisza zapadła?

jasmar
29/05/2013 12:30
Jestem za

GwardiA
04/04/2013 10:43
No można coś zorganizować ale ilu chętnych by było?

Juleekk
21/10/2012 10:37
co tu taka stypa panienki, kiedy jakiś wypad?

Archiwum
Darmowe liczniki

stat4u
Powered by PHP-Fusion v6.01.6
Matrix Theme by probase @ AusiMods
205664 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu